engilish | iranian agriculture news
سایت کشاورزی ایرانوزارت جهاد کشاورزیجهاد کشاورزی تهران › بخش عمده چالش‌های بخش کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی مربوط نمی‌شود

بخش عمده چالش‌های بخش کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی مربوط نمی‌شود

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: هم اکنون بخش عمده چالش‌های بخش کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی مربوط نیست بلکه سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها نیز دخیل هستند.

حاشیه مراسم روز جهانی غذا

به گزارش ایرنا، «عباس رجایی» روز سه شنبه در حاشیه مراسم روز جهانی غذا در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا استیضاح وزیر جهاد کشاورزی در شرایط کنونی به نفع کشاورزان است، افزود: با توجه به شرایط کنونی، تدوین بودجه سال ۹۲ بخش کشاورزی و اواخر عمر دولت دهم، استیضاح وزیر جهاد کشاورزی به نفع کشور نیست.
وی ادامه داد: با این حال استیضاح حق مجلس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی است و وزیر جهاد کشاورزی باید پاسخگوی سوالات نمایندگان مجلس باشد.

مشکلات بخش کشاورزی

وی اظهارداشت: معتقدیم برخی از مشکلات بخش کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی بر نمی‌گردد به دلیل پراکندگی مسئولیت‌ها و اختیارات بخش کشاورزی در بحث تنظیم بازار که عمده مشکل کشور است، باید وزارت صنعت، معدن و تجارت پاسخگو باشد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر وزراتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف حتی ستاد بحران کشور در بحث خشکسالی و آب دخیل هستند که اگر اعتبار مورد نیاز تامین نشود، همچنان اثرات خشکسالی افزایش می‌یابد.

بازار رسانی محصولات کشاورزی

وی در بحث بازار رسانی محصولات کشاورزی نیز گفت: هم اکنون در بخش بازار رسانی، برخی محصولات روی دست کشاورزان باقی می‌ماند که این موضوع نیز به روند فعالیت وزارت جهاد کشاورزی مربوط نمی‌شود و در حیطه وظایف سازمان دیگری است.
رییس کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: با اینکه کاهش مصرف کودشیمیایی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد اما تامین کود شیمیایی بخش کشاورزی از سیاست‌های کشور است که در صورتی که نتوانیم میزان کود مورد نیاز داخل را وارد کنیم به طور قطع با چالش روبرو خواهیم شد که این موضوع به نفع وزارت جهاد کشاورزی نخواهد بود.

تامین یارانه وزارت جهاد کشاورزی

رجایی تصریح کرد: در حال حاضر تامین یارانه وزارت جهاد کشاورزی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی، واردات توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و فقط بخش توزیع در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است که این موضوع خود چالشی بزرگ برای بخش کشاورزی کشور است.
این مقام مسئول با بیان اینکه بخش عمده چالش‌های بخش کشاورزی به طور مستقیم به بخش کشاورزی باز نمی‌گردد اظهارداشت: با این حال تمامی دستگاه‌های دولت به هم پیوسته هستند بنابراین باید پاسخگوی عملکرد خود باشند.

 • چالش های بخش کشاورزی
 • امارتغییرکاربری زمین های کشاورزی درایران
 • مشکلات بخش کشاورزی درایران
 • مشکللت عمده کشاورزی کشور
 • مشوق های بخش کشاورزی
 • چالشهای نظام ترویج کشاورزی درحال حاضر
 • سایت مشکلات مربوط به خاک درایران
 • روزنامه های مربوط به وزارت کشاورزی
 • تاثیراستراتژی روی بخش کشاورزی
 • بخش

۴ نظر

 1. خبرنگار گروه کشاورزی گفت:

  مهمترین چالش های توسعه بخش کشاورزی چیست؟
  محدودیت ها و مشکلات در ایران زیاد است. بارندگی در کل کشور برای کشاورزی مناسب نیست و کمتر از متوسط جهانی است. بنابراین کشاورزی ایران متوصل به آبیاری می شود. عمق خاک کشاورزی در کشور نسبت به سایر نقاط جهان کمتر است. متوسط عمق خاک کشاورزی در کشورهای با وضعیت مطلوب، ۲۳ سانتی متر بوده اما این عمق در ایران ۰٫۱۰۳ سانتی متر است. منابع طبیعی یکی از مسایلی است که باید به آن توجه جدی شود تا زمین از بین نرود و شهرها دچار نابسامانی نشوند. وقوع پدیده هایی مثل گرد و غبار حاصل عدم توجه به حفظ عرصه های طبیعی است. این پدیده حتی کشاورزی را نیز تحت تاثیر قرار داده و به آن آسیب وارد کرده است.
  از اوایل انقلاب همواره در گسترش شهرها به حفظ اراضی کشاورزی توجه ویژه ای شده است. همواره سعی شده سیاستگذاری ها به گونه ای باشد که در شهرها، اراضی کشاورزی حفظ شده و تبدیل به ویلا نشوند. اما به واقع ویلاسازی در تمامی دولت های پس از انقلاب وجود داشته و حتی در شهرها زمین های زراعی خیلی خوب را تبدیل به مراکز اداری می کنند.
  باید توجه داشته باشیم که سهم سرانه زمین های کشاورزی ایران نسبت به سایر نقاط دنیا خیلی کمتر بوده و حدود ۰٫۲ هکتار است. اما متاسفانه بعضا در استان ها، متولیان بخش کشاورزی قادر نیستند جلوی استاندار یا فرماندار را بگیرند. باید زمین های کشاورزی از ساخت و سازها مصون بماند.

 2. خبرنگار گروه کشاورزی گفت:

  روز جهانی غذا را با مصرف درست غذا و جلوگیری از اسراف پاس داریم و هنگام دور ریختن غذا به فکر گرسنگانی که این غذا میتوانست آنها را از مرگ نجات دهد، باشیم.

 3. خبرنگار گروه کشاورزی گفت:

  بازار رسانی محصولات کشاورزی امری ضروری است
  نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی
  بازار رسانی محصولات کشاورزی امری ضروری است
  نماینده مردم شهرستان های بهار و کبودرآهنگ در نهمین مجلس شورای اسلامی در جلسه ای در سازمان تعاون روستایی استان همدان گفت:بازار رسانی محصولات کشاورزی در الویت کاری تعاون روستایی استان قرار گیرد.
  پور مختار ادامه داد: هم اکنون یکی از مهمترین مشکلات کشاورزان بازار رسانی محصولات کشاورزی است که پرداختن به آن امری ضروری است اما تعاون روستایی می تواند با بهره گیری از ظرفیت های تشکل های بخش کشاورزی این مشکل را رفع کند.
  وی با اشاره به اینکه همدان قطب تولید محصول سیب زمینی در کشور بشمار می رود گفت: در زمان عرضه محصول سیب زمینی اغلب کشاورزان با ضرر مواجه می شوند که باید با بازار یابی مانع از زیان سیب زمینی کاران شد.
  مدیر سازمان تعاون روستایی نیز در این جلسه به عملکرد این سازمان اشاره کرد و وظایف این سازمان را ترشیح کرد.
  رضا عباسی ادامه داد: بازاریابی و بازار رسانی محصولات کشاورزی یکی از مهمترین نیاز های بخش کشاورزی است این مهم بخصوص برای محصول سیب زمینی بسیار ضروری قلمداد می شود.
  وی با بیان اینکه سیب زمینی تولید تابستانه را نمی توان به صورت تضمینی خریداری کرد گفت: نرخ تعیین شده برای خرید تضمینی محصول سیب زمینی پایین تر از هزینه تمام شده تولید است بنابراین باید بروی صادرات این محصول در زمان اوج برداشت برنامه ریزی شود.
  این مقام مسئول از نماینده مردم شهرستان های بهار و کبودرآهنگ که قطب تولید محصول سیب زمینی در استان همدان محسوب می شوند خواست با توجه به نقش صادرات در تنظیم بازار داخلی نسبت به اختصاص مشوق های صادراتی در زمان اوج برداشت عنایت لازم را داشته باشند.

 4. lamso1387 گفت:

  با سلام
  مشکلات مربوط به تنظیم بازار چیست؟مزایای تنظیم بازار؟
  در این مورد میخواستم مطالعات گسترده انجام دهم
  ممنون

ارسال سوالات و نظرات

برای ارسال سوالات و نظرات باید وارد حساب کاربری خود شوید. پس از ورود این صفحه را رفرش کنید.

۱۳۹۴ © سایت کشاورزی ایران
خروجی سایت : RSS سایتRSS نظرات کاربرانxml نقشه گوگل سایت
طراحی و توسعه توسط تیم انفورماتیک ایران اگریکالچر