engilish | iranian agriculture news
سایت کشاورزی ایرانانجمن پرسش و پاسخ ( کلی )صادرات و واردات محصولات کشاورزی › صادرات میوه به کشورهای حاشیه خلیج فارس از سر گرفته شد

با ارسال یک محموله ۲۰۰ تنی در روز جاری

صادرات میوه به کشورهای حاشیه خلیج فارس از سر گرفته شد

خبرگزاری فارس: صادرات میوه به کشورهای حاشیه خلیج فارس از سر گرفته شد

صادرات سیب درختی به کویت

پس از یک دوره توقف ۶ ماهه امروز ۲۰۰ تن انواع میوه به ویژه سیب درختی از بندر بوشهر به کویت صادر شد.

امروز یک محموله ۲۰۰ تنی انواع میوه به ویژه سیب درختی به کشور کویت از مسیر بندر بوشهر صادر می‌شود.

مدت ۶ ماه بود که صادرات ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس نظیر کویت،‌بحرین، قطر و عربستان صعودی به دلیل مشکل حمل و نقل دریایی قطع بود.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در این باره گفت: شرکت‌ کشتیرانی داخلی با این توجیه که کرایه این کشورها به دلیل بالا بودن هزینه‌های حمل صرفه اقتصادی ندارد، حمل و نقل از بندر بوشهر را قطع کرده بود.
طی قراردادی با یک شرکت خارجی حمل و نقل به کشورهای حاشیه خلیج فارس برقرار شد.

ایران سال گذشته بیش از یک میلیون و ۸۷۰ هزار تن میوه به ارزش یک میلیارد و ۱۳۱ میلیون دلار صادرات میوه و تره‌ بار و گل به دنیا داشته است.

کارشناسان معتقدند نیاز به تقویت سیستم حمل و نقلی کشور برای افزایش صادرات وجود دارد که در این‌ صورت صادرات محصولات کشاورزی ایران از مرز ۲ میلیارد دلار عبور خواهد کرد.
خبرگزاری فارس

 • صادرات و واردات محصولات کشاورزی
 • نحوه صادرات میوه
 • صادرات میوه
 • صادرات میوه به کویت
 • صادرات به کویت
 • صادرات سیب به کشورهای
 • بهترین کشورها برای صادرات چیپس میوه
 • صادرات ماشین به خلیج
 • صادرات میوه ایران
 • صادرات میوه به امارت سال ۹۳

۳ نظر

 1. خبرنگار گروه کشاورزی گفت:

  مقاصد صادرات میوه ایرانی
  میوه و تره‌بار کشور از طریق ناوگان کشتیرانی والفجر از بنادر بوشهر و بندر عباس به مقصد کویت، امارات ،عمان، کویت ،قطر و عربستان صعودی صادر می‌شود.

 2. همه چیز در مورد سیب درختی گفت:

  همه چیز در مورد سیب درختی
  مشخصات :
  درخت سیب از جمله درختان سردسیری معتدل و برگ ریز یا خزان کننده میباشد. جوانه ها تخم مرغی شکل با چندین فلس روی هم خوابیده، برگها اره ای یا کنگره ای در داخل جوانه ها از پهنا پیچیده یا لوله شده ، دارای گوشوارک ، گلهای سفید یا صورتی یا قرمز بصورت گرزن ، گلبرگها تا حدودی مدور و پرچمها ۱۵ – ۵۰ با بساکهای معمولا´ زرد رنگ ، تخمدان تحتانی ۳ – ۵ حفره خامه ۲ – ۵ عدد در قاعده بهم چسبیده ، میوه پوم معمولا´ بدون سلولهای سنگی ، کاسه گل پایا یاخزان کننده است.
  شرایط آب و هوایی :
  تنوع زیاد سازگاری کلیمای سیب، باعث گردیده است که این درخت وسیع ترین درخت کشت شده در منطقه معتدله باشد ، بعضی از ارقام در ۷۰ روز میرسند و برخی دیگر ۱۸۰ روز یا بیشتر وقت لازم دارند تا برسند. بعضی خیلی مقاوم هستند و برخی دیگر نسبتا´حساس میباشند. بعضـی دارای نیاز سرمایی طولانی و برخی دیگر یـک دوره خیلی کوتاه نیاز به سرما دارند. به علت تنوع ژنتیکی ، عمومیت دادن در مورد نیازهای آب و هـوایی ویژه سیب را مشکل میسازد ولـی بطور کلی نیاز سرمایی سیب ۱۶۰۰ ساعت دمـای زیر ْ۷ ساتیگــراد میباشد. در زمستان اگر سردی هوا از ْ۴۰- ساتیگراد تجاوز نماید صدمه زیادی به خود درخت و ریشه آن خواهد رسید.
  از نظر عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا در ایران درعرض جغرافیایی ۳۷-۳۶ درجه شمالی و در ارتفاعات ۲۰۰۰-۱۸۰۰ متر بهترین کیفیت را دارا می باشد. درجه حرارت بین ْ۲۱ تا ْ۲۵ ساتیگراد برای اکثر ارقام سیب مناسبترین حرارت برای رشد متعادل میباشد. رشد میوه در بالای ْ۳۰ سانتیگراد و پائین ْ۶ سانتیگراد متوقف میشود.
  درجه حرارتهای خطرناک سرما برا ی ارقام متداول سیب در مراحل مختلف باز شدن گلها عبارتند از :
  درحالت غنچه های نیمه باز ( رنگ گلبرگ ها دیده نمیشود) ْ۴- تا ْ۳- سانتیگراد
  در دوران تمام گل ْ۲- تا ْ۵/۱- سانتیگراد
  در زمان تشکیل میوه های جوان ( تازه از گل درآمده ) ْ۲- تا ْ۱- سانتیگراد
  شرایط خاک :
  بطـور کلـی ریشه سیب در مقایسه با سایر انواع درختان میوه سردسیری به شرایط مرطوب و کمی هوا مقاومت بیشتری نشان میدهد کـه البته درجه مقاومت آن در ارقام و گونه های مختلف متفاوت است ولـی این بـدان معنـی نیست کـه به تصور مقـاوم بـودن ریشه سیب از مساعدکرن خاک از نظر تنفس و زهکشی غافل بود. بافت خاک و قابل نفوذ بودن آن به هوا در کیفیت میوه اثر مشهودی دارد، به همین جهت خاکهای شنی- رسی یا رس- شنی را به خاکهای سنگین رسی یا زیاد سبک سنگلاخی و شنی ترجیح می دهند و بهترین خـــاک شنی لــومی باعمق ۵/۲- ۲ مـــتر و با زهکش مطلوب و قابلیت نگهداری رطوبت وPH بین ۸/۶ – ۵/۶ است.
  نحوه تکثیر :
  روش معمول و متداول تکثیر سیب کاشت بذر و انجام پیوند است که در مورد پایه های رویشی ابتدا این پایه ها از طریق خوابانیدن تکثیر و سپس در محل خزانه گیری و پیوند می شود. متداولترین روش پیوند در خزانه پیوند شکمی است.
  پایه ها عموما´شامل بذر سیب و پایه های پاکوتاه مالینگ و مالینگ مرتون میباشد که در استان اصفهان اکثر باغهای پاکوتاه با پایه MM106 میباشد.
  ارقام عمده سیب در استان اصفهان
  رد دلیشز، گلدن دلیشز ، گلاب اصفهان ، گلاب کهنز ، سلطانی ، شفیع آبادی و اخیرا´ ارقام جدید شامل آیدارد ، فوجی ، گالا، پرایمرز ، دورنگ فرانسوی، رداسپار، گلدن اسموتی ، که بصورت الگویی و با پایه MM106 در منطقه کشت شده است.
  آفات و بیماریهای رایج سیب در استان اصفهان
  آفات : کرم سیب ، شپشک واوی سیب ، کنه تارعنکبوتی ، شته ، لیسه
  بیماریها: شانکرسیتوسپودایی ، سفیدک سطحی
  بیماریهای فیزیولوژیک : کمبود آهن و کمبود روی
  ملاحظات :
  درترکیب کشت سیب بایستی ارقام گرده زا در باغ منظور نمود زیرا این گیاه نیاز به ارقام گرده دهنده دارد. فاصله کشت بسته به نوع رقم ، پایه ، خاک و مدیریت متفاوت ولی بطور کلی در پایه های بذری حداقل فاصله ۵×۵ متر و در مورد پایه های رویشی بسته به نوع پایه و سایر عوامل فاصله هامتفاوت است. در مورد پایه های رویشی علاوه بر پایه های مالینگ میتوان پایه های دیگری نیز استفاده نمود.

 3. برداشت 791 تن سیب درختی - خبرنگار گروه کشاورزی گفت:

  بیرجند
  برداشت ۷۹۱ تن سیب درختی امسال در خراسان جنوبی
  امسال برداشت ۷۹۱ تن سیب درختی یک میلیارد و ۴۲۳ میلیون تومان عاید خراسان جنوبی می کند

  رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از ایجاد راهکارهایی برای ارتقاء این محصول در استان خبر داد و گفت: اجرای برنامه های الگویی تغذیه، هرس و مبارزه با آفات در استان اجرا شده است.

  هادربادی خاطر نشان کرد: تسهیلات ارزان قیمت برای اجرای طرح های اصلاح و بهسازی باغها به کشاورزان اعطاشده است.

  وی افزود: بیشترین سیب درختی تولید شده استان مربوط به شهرستان قاین با تولید سالانه ۲۷۶ تن است.

  برداشت سیب درختی با وجود اقلام زود رس و دیر رس در استان از اواسط تیر ماه آغاز و تا اواخر مهرماه ادامه دارد.
  میزان تولید سیب درختی در سال گذشته ۷۷۶ تن با ارزش یک میلیارد و ۳۲ میلیون تومان است

ارسال سوالات و نظرات

برای ارسال سوالات و نظرات باید وارد حساب کاربری خود شوید. پس از ورود این صفحه را رفرش کنید.

۱۳۹۴ © سایت کشاورزی ایران
خروجی سایت : RSS سایتRSS نظرات کاربرانxml نقشه گوگل سایت
طراحی و توسعه توسط تیم انفورماتیک ایران اگریکالچر