engilish | iranian agriculture news
سایت کشاورزی ایرانکارگاه آموزشی تحقیقات و پرورش حشرات سوسک هاپرورش کفشدوزک هفت نقطه ای | کفش دوزک › مبارزه با آفت خیار شته خانواده Aphididae با کفشدوزک هفت نقطه ای

مبارزه با آفت خیار شته خانواده Aphididae با کفشدوزک هفت نقطه ای

آفات خیار
سایت کشاورزی ایران : در چند دهه اخیر تمرکز جمعیت در شهرهای بزرگی نظیر تهران بازار مصرف بزرگی را برای محصولات کشاورزی فراهم کرده است. لذا زمین های کشاورزی، تا شعاع زیادی نسبت به این مراکز برای رفع نیازهای غذایی این جمعیت اختصاص یافته است اما با گسترش جمعیت در شهرها به تدریج نیاز به روش های جدیدی که توانایی تولید بالاتر و برداشت محصول خارج از فصل را داشته باشد، بیشتر آشکار می شد لذا به تدریج گلخانه ها این تحول عظیم را به وجود آوردند. گلخانه ها با ایجاد شرایط بسیار مناسب رشد محصولات به صورت مصنوعی برای اولین بار این امکان را به وجود آورد ند که محصولات مختلف را در تمام فصول به دست مصرف کننده برسانند . از جمله محصولاتی که با این روش تولید شد خیار درختی بود که برای کاشت و عرضه این محصول به بازار گلخانه های متعددی در اطراف شهرهای بزرگ از جمله تهران ساخته شدند. گلخانه ها با به وجود آوردن شرایط آب و هوایی مساعد می توانند همزمان به تکثیر آفت و بیماری های این محصول نیز کمک کنند. در این مقاله سعی می شود حشراتی که در محیط گلخانه روی محصول خیار خسارت وارد می سازند، معرفی شوند تا گلخانه داران با شناخت بهتر این حشرات را ه های مقابله با آنها را به طریق علمی به کار گیرند، زیرا بسیار دیده شده است که یک گونه حشره توانسته به محصول گلخانه های زیادی خسارت هنگفتی وارد کند .

یکی از آفات خیار شته خانواده Aphididae

شته ها از مهم ترین آفات گلخانه ها هستند که تهدیدی جدی برای خیار گلخانه ای محسوب می شوند. در ابتدای چرخه زندگی این حشرات ماده موسس قرار دارد. این حشره ماده می تواند چندین نسل را بدون جفت گیری به وجود آورد. پس از گذشت مدتی تعداد شته ها به میزان زیادی افزایش می یابد. در این بین حشرات بالداری به وجود آمده اند که می توانند با پرواز تمام گلخانه یا حتی گلخانه های دیگر را نیز به تصرف خود در آورند. اما شته ها چگونه به گیاه خسارت وارد می کنند؟ این حشرات شیره گیاه را می مکند و هنگامی که تعداد زیادی شته این عمل را انجام دهند گیاه به تدریج ضعیف می شود و توانایی رشد آن هم کم می شود که این پدیده مستقیماً روی میزان محصول به دست آمده اثر می گذارد. از طرف دیگر شته با انتقال عوامل بیماری زای گیاهی و نیز ترشح ماده ای چسبناک از انتهای بدن خود به نام عسلک که محیط مناسبی برای رشد انواع قارچ ها فراهم می آورد نیز به گیاه آسیب وارد می کند. عسلک ترشح شده مورچه ها را نیز به سوی خود جلب می کند و باعث می شود که مورچه ها گاهی خود، تخم شته ها را به گلخانه وارد کنند تا بعد از تکثیر شته، مورچه از شیره آن استفاده کند. لذا در بعضی موارد از شته ها به عنوان گاو مورچه ها نام برده می شود چرا که مورچه ها عسلک شته ها را می دوشند و به مصرف تغذیه خود می رسانند. برای مبارزه با شته ها یکی از مهم ترین راه ها مبارزه با مورچه ها است.

کنترل آفت خیار Cucumber Pests

۱ – مبارزه با علف های هرز محیط گلخانه که می توانند به عنوان پناهگاهی برای شته ها به شمار روند
۲ – استفاده از کفشدوزک هفت نقطه ای که از شته ها تغذیه می کنند و نیز
۳ -به کار گیری نوارهای زردرنگ چسبنده که این حشرات را به خود جلب می کنند و پس از نشستن حشره روی آن به آن چسبیده و نابود می شوند، موثر خواهند بود.
۴ – به عنوان آخرین راه مبارزه با شته ها و دیگر آفات گلخانه ها از سموم شیمیایی نظیر:
۱ -چس بهترین سم با کمترین اثر زیست محیطی (، ۲ -کنفیدور ) شته کش قوی با دوره کارنس کم (،مالاتیون ،دیازینون ،پریمورو … و سموم ارگانیک نظیر: ۱ -ازادیراختین ،سیرینول ) عصاره سیر (پالیزین ) عصاره اکالیپتوس ،تنداکسیر و آب تنباکو استفاده کرد.

سایت کشاورزی ایرانمقالات تخصصی کشاورزی – مقاله آموزش پرورش کفشدوزک : کفشدوزک هفت نقطه ای
دوره های آموزشی کفشدوزک | دوره های آموزشی پرورش کفشدوزک
insects-beetles-sites/seven-spot-ladybird-beetle-kafshdozak-coccinella-septompunctata/5639.html”target=”_blank”title=”Coccinella septompunctata” >Coccinella septompunctata
Order: Coleoptera
Suborder: Polyphaga
Superfamily:Cucujoidea
Family:Coccinellidae
کفشدوزک ۷ نقطه ای یا پینه دوز که در زبان انگلیسی Ladybug= lady beetle= ladybrid beetle نامیده می شوند و گاهی اوقات C-7 نیز نامیده می شود.

  • افت‌خیار
  • شته خیار
  • چرا به کفشدوزک میگن حشره شناسی
  • افت خیار
  • آفت خیار
  • فیلم آموزشی پرورش کفشدوزک هفت نقطه ای
  • حشره افت خیار
  • مقاله آفت شته
  • ازادیراختین
  • ساخت گلخانه خیار با قیمتی مناسب
برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال سوالات و نظرات

برای ارسال سوالات و نظرات باید وارد حساب کاربری خود شوید. پس از ورود این صفحه را رفرش کنید.

۱۳۹۴ © سایت کشاورزی ایران
خروجی سایت : RSS سایتRSS نظرات کاربرانxml نقشه گوگل سایت
طراحی و توسعه توسط تیم انفورماتیک ایران اگریکالچر