engilish | iranian agriculture news
سایت کشاورزی ایرانکارگاه آموزشی تحقیقات و پرورش حشرات سوسک هاپرورش کفشدوزک هفت نقطه ای | کفش دوزک › آفات تهدید جدی خیار گلخانه‌ای | کفشدوزک هفت نقطه‌ای نابودگر شته ها

آفات تهدید جدی خیار گلخانه‌ای | کفشدوزک هفت نقطه‌ای نابودگر شته ها

سایت کشاورزی ایرانمقالات تخصصی کشاورزی – مقاله آموزش پرورش کفشدوزک : گلخانه‌ها با ایجاد شرایط بسیار مناسب رشد محصولات به صورت مصنوعی برای اولین بار این امکان را به وجود آورد ند که محصولات مختلف را در تمام فصول به دست مصرف کننده برسانند
در چند دهه اخیر تمرکز جمعیت در شهرهای بزرگی نظیر تهران بازار مصرف بزرگی را برای محصولات کشاورزی فراهم کرده است. لذا زمین‌ های کشاورزی، تا شعاع زیادی نسبت به این مراکز برای رفع نیازهای غذایی این جمعیت اختصاص یافته است اما با گسترش جمعیت در شهر‌ها به تدریج نیاز به روش‌های جدیدی که توانایی تولید بالا‌تر و برداشت محصول خارج از فصل را داشته باشد، بیشتر آشکار می‌شد لذا به تدریج گلخانه‌ها این تحول عظیم را به وجود آوردند. گلخانه‌ها با ایجاد شرایط بسیار مناسب رشد محصولات به صورت مصنوعی برای اولین بار این امکان را به وجود آورد ند که محصولات مختلف را در تمام فصول به دست مصرف کننده برسانند.

از جمله محصولاتی که با این روش تولید شد خیار درختی بود که برای کاشت و عرضه این محصول به بازار گلخانه‌ های متعددی در اطراف شهر های بزرگ از جمله تهران ساخته شدند. گلخانه‌ها با به وجود آوردن شرایط آب و هوایی مساعد می‌توانند همزمان به تکثیر آفت و بیماری‌ های این محصول نیز کمک کنند. در این مقاله سعی می‌شود حشراتی که در محیط گلخانه روی محصول خیار خسارت وارد می‌سازند، معرفی شوند تا گلخانه داران با شناخت بهتر این حشرات را ه‌های مقابله با آن‌ها را به طریق علمی به کار گیرند، زیرا بسیار دیده شده است که یک گونه حشره توانسته به محصول گلخانه‌های زیادی خسارت هنگفتی وارد کند.

شته‌ ها خانواده Aphididae

شته‌ها از مهم‌ترین آفات گلخانه‌ها هستند که تهدیدی جدی برای خیار گلخانه‌ای محسوب می‌شوند. در ابتدای چرخه زندگی این حشرات ماده موسس قرار دارد. این حشره ماده می‌تواند چندین نسل را بدون جفت گیری به وجود آورد. پس از گذشت مدتی تعداد شته‌ها به میزان زیادی افزایش می‌یابد. در این بین حشرات بالداری به وجود آمده‌اند که می‌توانند با پرواز تمام گلخانه یا حتی گلخانه‌های دیگر را نیز به تصرف خود در آورند. اما شته‌ها چگونه به گیاه خسارت وارد می‌کنند؟ این حشرات شیره گیاه را می‌مکند و هنگامی که تعداد زیادی شته این عمل را انجام دهند گیاه به تدریج ضعیف می‌شود و توانایی رشد آن هم کم می‌شود که این پدیده مستقیماً روی میزان محصول به دست آمده اثر می‌گذارد. از طرف دیگر شته با انتقال عوامل بیماری زای گیاهی و نیز ترشح ماده‌ای چسبناک از انتهای بدن خود به نام عسلک که محیط مناسبی برای رشد انواع قارچ‌ها فراهم می‌آورد نیز به گیاه آسیب وارد می‌کند. عسلک ترشح شده مورچه ‌ها را نیز به سوی خود جلب می‌کند و باعث می‌شود که مورچه ‌ها گاهی خود، تخم شته‌ها را به گلخانه وارد کنند تا بعد از تکثیر شته، مورچه از شیره آن استفاده کند. لذا در بعضی موارد از شته‌ها به عنوان گاو مورچه ‌ها نام برده می‌شود چرا که مورچه ‌ها عسلک شته‌ها را می‌دوشند و به مصرف تغذیه خود می‌رسانند. برای مبارزه با شته‌ها یکی از مهم‌ترین راه‌ها مبارزه با مورچه ‌ها است. از طرف دیگر مبارزه با علف‌ های هرز محیط گلخانه که می‌توانند به عنوان پناهگاهی برای شته ‌ها به شمار روند.

کفشدوزک هفت نقطه‌ای

استفاده از کفشدوزک هفت نقطه‌ای که از شته ‌ها تغذیه می‌کنند و نیز به کار گیری نوارهای زردرنگ چسبنده که این حشرات را به خود جلب می‌کنند و پس از نشستن حشره روی آن به آن چسبیده و نابود می‌شوند، موثر خواهند بود. به عنوان آخرین راه مبارزه با شته‌ها و دیگر آفات گلخانه‌ ها از سموم شیمیایی نیز استفاده می‌شود.

سفیدبالک‌ ها خانواده Aleurodidae

در ابتدا باید یادآور شد که مگس‌های سفید اصلاً مگس نیستند ولی به این نام شهرت دارند. این حشرات خرطوم نسبتاً بلندی دارند و مانند شته‌ها می‌توانند از شیره گیاه تغذیه کنند و از این طریق و نیز از طریق انتقال عوامل بیماری زای گیاهی خسارت خود را به خیار گلخانه‌ای وارد کنند. این مگس‌های سفید دارای گردسفیدی روی بال‌های خود هستند و به این دلیل است که سفید به نظر می‌رسند. حشراتی که از تخم به وجود می‌آیند و پوره سن اول نامیده می‌شوند متحرکند. این مرحله به راحتی امکان گسترش این آفت را فراهم می‌کند زیرا به دلیل سبکی به راحتی به وسیله باد و عوامل دیگر جا به جا شده و سبب گسترش حشره در گلخانه‌ها می‌شوند. پوره‌های سنین بعدی ثابت هستند و پس از مدتی به حشره‌ای بدون بال تبدیل می‌شوند که بال نیز در مراحل بعد ظاهر می‌شود. مبارزه با این آفت با استفاده از قارچ‌ های حشره کش مثل مایکوتال و یا استفاده از زنبور پارازیت Encarsia formosa و نیز گونه‌های مشابه انجام می‌گیرد.

تریپس‌ ها راسته یا حباب‌ داران Thysanoptera

حشرات کوچکی هستند که برخی بالدار و برخی بدون بال هستند به این راسته از حشرات به دلیل داشتن ریشک‌هایی در روی بال «بال ریشکداران » گفته می‌شود. پنجه پای تریپ‌ها به جای ناخن، بادکش دارد که برای چسبیدن به گیاه به کار می‌ رود. این حشرات نیز از شیره گیاهان و از جمله خیار گلخانه‌ای تغذیه می‌کنند. البته معمولاً خسارت چندان بالایی به جای نمی‌گذارند مگر در مواردی که تعداد آن‌ ها در گلخانه بسیار زیاد شود.

گاهی در روی گیاه خیار گونه‌ هایی از پروانه‌ های خانواده Lyonetidoe که پروانه‌ها یا شب پره‌ های مینوز نامیده می‌شوند هم فعالیت می‌کنند تخم ‌های این پروانه‌ ها اغلب در سطح زیرین برگ گذارده می‌ شود و لارو خارج شده از آن وارد بافت داخلی برگ شده و تغذیه می‌کند. به تدریج با ادامه تغذیه این حشره اشکالی در برگ به وجود می‌آید که در حقیقت مسیر حرکت و تغذیه حشره درون برگ را نشان می‌ دهد.

سایت کشاورزی ایران – مقالات تخصصی کشاورزی – دوره های آموزشی پرورش کفشدوزک – مقاله آموزش پرورش کفشدوزک : کفشدوزک هفت نقطه ای
Coccinella septompunctata
Order: Coleoptera
Suborder: Polyphaga
Superfamily:Cucujoidea
Family:Coccinellidae
کفشدوزک ۷ نقطه ای یا پینه دوز که در زبان انگلیسی Ladybug= lady beetle= ladybrid beetle نامیده می شوند و گاهی اوقات C-7 نیز نامیده می شود.

  • نحوه پرورش کفشدوزک
  • مبارزه با سفیدبالک گلخانه
  • مبارزه با تریپس خیار
  • شفیره کفشدوزک هفت خال
  • روش طبیعی مبارزه با مینوز خیار گلخانه ای
  • حفظ دشمنان طبیعی افات
  • تریپس خیار گلخانه ای
  • بهترین زمان کاشت خیار
  • بال پینه دوز
  • پرورش خیار درختی
برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال سوالات و نظرات

برای ارسال سوالات و نظرات باید وارد حساب کاربری خود شوید. پس از ورود این صفحه را رفرش کنید.

۱۳۹۴ © سایت کشاورزی ایران
خروجی سایت : RSS سایتRSS نظرات کاربرانxml نقشه گوگل سایت
طراحی و توسعه توسط تیم انفورماتیک ایران اگریکالچر