engilish | iranian agriculture news

کفشدوزک هفت نقطه‌ای Coccinella septempunctata

سایت کشاورزی ایرانمقالات تخصصی کشاورزیمقاله آموزش پرورش کفشدوزک : کفشدوزک هفت نقطه‌ای از فراوان ترین و معروف ترین گونه های حشرات شکارچی است که در تمام نقاط مختلف دنیا در مبارزه بیولوژیک کاربرد فراوانی داشته است.لارو و حشرات بالغ از انواع شته های آزاد، گالزا و حتی شته های ریشه، شپشک های نباتی، پسپل ها، تخم و لارو جوان سایر حشرات تغذیه می کند، هر کفشدوزک در دوره لاروی، هزار و هر حشره کامل تا ۹۰۰۰ شته را طعمه خود قرار می دهد.

شکل شناسی کفشدوزک هفت نقطه‌ای

حشره بالغ کفشدوزک هفت نقطه‌ای
نسبتاً بزرگ و به طور ۸ ـ ۵/۵ میلی متر، محدب، با سرسیاه رنگ که از دو طرفین دو چشم پیشرفتگی پیدا نموده است در حاشیه جلویی سرنوار باریک قرمزرنگی مشاهده می شود، شاخک ها دارای قاعده سیاه و بندهای خرمایی رنگ است. سینه سیاه رنگ و دارای حاشیه جلویی صاف که از دو طرف چشم ها را می پوشانند.
حاشیه عقبی سینه قوسی است. بالپوش ها به رنگ قرمز نارنجی، کاملاً محدب با حاشیه های صاف و انتهای آن گرد است. سپرچه مثلثی و سیاه رنگ می باشد.
روی هر بالپوش سه نقطه سیاه رنگ و یک نقطه سیاه رنگ دیگر نیز به صورت مشترک بین دو بالپوش قرار دارد. سطح زیرین بدن و پاها، سیاه و پوشیده از موهای ظریف و سفید رنگ است.

تخم کفشدوزک هفت نقطه‌ای

تخم ها کشیده، و در ابتدا زرد روشن است که به تدریج نارنجی می شود. طول تخم ۷۳/۰ ـ ۶۷/۰ میلی متر است.

لارو کفشدوزک هفت نقطه‌ای

لارو به رنگ زرد مایل به قهوه ای تا خاکستری مایل به سیاه، به طول ۱۳ ـ ۱۱ میلی متر و دارای لکه های نارنجی رنگ در امتداد طول بدن می باشند. نیم حلقه های پشتی بدن در ناحیه جانبی دارای برجستگی هایی است که روی آنها موهای کوتاه دیده می شود

شفیره کفشدوزک هفت نقطه‌ای

شفیره به طول ۷ ـ ۶ میلی متر و از انتهای بدن به برگ متصل می شود.

زیست شناسی کفشدوزک هفت نقطه‌ای

این کفشدوزک به صورت حشره کامل در پناهگاه ها نظیر زیر پوست درختان و شکاف دیواره ها زمستان گذرانی می کند. در بهار هنگامی که دما به ۱۲ رسید کفشدوزک ها از پناهگاه ها خارج و شروع به تغذیه می نمایند. سپس حشرات بالغ، جفت گیری کرده و در دمای بین ۳۰ ـ ۲۰ درجه سانتی گراد بعد از ۴ روز تخمگذاری می نمایند، تخم ها به صورت دسته ای (۱۰۰ ـ ۵۰ عدد) در زیر برگ های گیاهان قرارمی گیرد. تعداد تخم بین ۳۰۰ ـ ۷۰ عدد و حداکثر تا ۳۰۰۰ عدد گزارش شده است، لاروهای جوان از تخم خارج شده و در قسمت های مختلف گیاه به جستجوی طعمه می پردازد.
این حشره دارای ۵ سن لاروی بوده که ۱۰ تا ۷ روز طول می کشد. شفیره ها در زیر

برگ یانقاط دیگر ثابت شده و پس از یک هفته تا ده روز به حشره بالغ تبدیل می شوند . این کفشدوزک دارای ۵ تا ۳ نسل در سال است.

سایت کشاورزی ایران – مقالات تخصصی کشاورزی – مقاله آموزش پرورش کفشدوزک : کفشدوزک هفت نقطه ای
Coccinella septompunctata
Order: Coleoptera
Suborder: Polyphaga
Superfamily:Cucujoidea
Family:Coccinellidae
کفشدوزک ۷ نقطه ای یا پینه دوز که در زبان انگلیسی Ladybug= lady beetle= ladybrid beetle نامیده می شوند و گاهی اوقات C-7 نیز نامیده می شود.

مشهورترین گونه های پرداتور

یکی از معروف ترین و مشهورترین گونه های پرداتور می باشد که در مبارزه بیولوژیک کاربرد زیادی دارد. لارو و حشرات بالغ از انواع Aphids ، شپشک ها ( Soft-scale Mealy bugs ) ، پسپل ها، Spider mites ، تخم و لارو جوان سایر حشرات تغذیه می کنند.هر کفشدوزک در دوره لاروی هزار وهر حشره کامل تا ۹۰۰۰ شته را طعمه خود قرار میدهد.

سایت کشاورزی ایران – مقالات تخصصی کشاورزی – دوره های آموزشی پرورش کفشدوزک – مقاله آموزش پرورش کفشدوزک : کفشدوزک هفت نقطه ای

سایت کشاورزی ایران www.iranianagriculture.com

  • تولید انبوه کفشدوزک هفت نقطه ای فیلم
  • تخم کفشدوزک هفت خال
برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال سوالات و نظرات

برای ارسال سوالات و نظرات باید وارد حساب کاربری خود شوید. پس از ورود این صفحه را رفرش کنید.

۱۳۹۴ © سایت کشاورزی ایران
خروجی سایت : RSS سایتRSS نظرات کاربرانxml نقشه گوگل سایت
طراحی و توسعه توسط تیم انفورماتیک ایران اگریکالچر