engilish | iranian agriculture news
سایت کشاورزی ایرانوزارت جهاد کشاورزیجهاد کشاورزی مازنداران › افزایش تولید نارنگی، تانجلو و پرتقال در سال جاری

افزایش تولید نارنگی در سال جاری

مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران گفت: امسال سال آور درختان نارنگی در این استان بوده و برداشت مناسبی از باغات خواهیم داشت.
محمد رضا شعبانی، مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با بیان این مطلب اظهار داشت: امسال در مازندران یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن انواع مرکبات شامل نارنگی پیش رس و تانجلو و پرتقال تولید خواهد شد.
وی افزود: برداشت نارنگی از اوایل مهر ماه آغاز و تا آذرماه ادامه خواهد یافت.

تولید نارنگی

تولید نارنگی

شعبانی گفت: برداشت پرتقال نیز از آذر ماه آغاز می شود و تا پایان دیماه در صورت مساعد بودن شرایط جوی به اتمام خواهد رسید.
وی در پاسخ به سئوالی درباره پیش بینی قیمت مرکبات در سال جاری، خاطر نشان ساخت: هنوز پایه قیمت مرکبات در استان مشخص نشده است.
مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران ادامه داد: اگر طرح جمع آوری و ذخیره سازی مرکبات و سیب در مازندران همچون سال گذشته توسط دولت اجرایی شود، تولیدکننده و مصرف کننده راضی خواهد بود.
وی افزود: اجرای این طرح سبب می شود علاوه بر تنظیم بازار در پایان سال نیز توازنی در عرضه مرکبات ایجاد شود.
شعبانی میزان ذخیره سازی مرکبات مازندران در سال ۹۰ را ۵۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: سال گذشته هر کیلو مرکبات در روی درخت را به قیمت ۶۰۰ تومان از باغداران خریداری کردیم.
وی اضافه کرد: با در نظر گرفتن هزینه های برداشت، نگهداری، افت و ضایعات، محصول برداشت شده با قیمت ۱۱۰۰ تومان به صورت تضمینی به دولت فروخته شد.
مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران اظهار داشت: عمده ذخیره سازی مرکبات برای مصرف در پایان سال و ایام اوج تقاضا انجام می شود و قبل از آن اجازه توزیع به سردخانه داران داده نمی شود.
خبرگزاری موج

سایت کشاورزی ایران : www.IranianAgriculture.com

 • دستورالعمل احداث و نگهداری ۱۶باغ میوه – آب خاک گیاه

  http://mdrakhshi.persianblog.ir/post/15/

 • تانجلو
 • نارنگی تانجلو
 • میوه تانجلو
 • حفظ نباتات
 • انواع نارنگی ژاپنی
 • سازمان حفظ نباتات
 • قیمت نارنگی ژاپنی درسال ۹۳
 • نارنگی ژاپنی
 • درخت نارنگی ژاپنی
 • میوه نانجلو

۳ نظر

 1. خبرنگار گروه کشاورزی گفت:

  نارنگی (نام علمی: Citrus reticulata) یکی از میوه‌ها از تیره مرکبات است. نارنگی نسبت به پرتقال کوچک‌تر است، و مزهٔ ترش و شیرین تری دارد.

  در پزشکی سنتی ایرانی طبع این میوه را سرد و تر می‌دانند و برای آن خواصی چون «مفرح قلب، رافع خفقان، صفرابُر و فرونشاننده لهیب معده و کبد» نام می‌برند. این میوه دارای مقدار زیادی منیزیم است و از این طریق در فعالیت ماهیچه‌ها، دستگاه گوارش و دستگاه عصبی مؤثر است.

  یکی از قدیمی‌ترین انواع نارنگی موسوم به Dancy Tangerine در اواخر قرن نوزدهم در فلوریدای آمریکا کشت می‌شده‌است.
  امروزه نارنگی در کشورهای تولیدکنندهٔ مرکبات مانند چین، اسپانیا، برزیل، ژاپن و ایران تولید می‌شود.

  نارنگی دارای ویتامین‌های A، B1، B2، C پروتئین، چربی، قند، حاوی مقدار زیادی فسفر، کلسیم است. نارنگی به خاطر داشتن مقدار فسفر و کلسیم بالا، یکی از میوه‌هایی است که در تشکیل استخوان و اسکلت بدن موثر است.

 2. خبرنگار گروه کشاورزی گفت:

  برخی از خواص نارنگی عبارتند از:
  ۱- منبع غنی ویتامین C است.
  ۲- منبع غنی بتاکاروتن است.
  ۳- برای کاهش تب و رفع تراکم خون در کبد مفید است.[چند حقیقت درباره‌ کبد]
  ۴- به اعتقاد برخی، به خاطر خاصیت ضدعفونی کننده‌اش، می‌تواند در درمان سیفلیس موثر باشد.
  ۵- دارای مقادیر فراوانی ویتامین A است و برای پیشگیری از سرطان مفید است.

 3. خبرنگار گروه کشاورزی گفت:

  گونه های مختلف نارنگی:

  نارنگی های Dancy از مراکش به فلوریدا معرفی شدند و زمانی تجاری ترین گونه به شمار می رفتند اما امروزه به مقدار فراوان پرورش نمی یابند.اندازه آنها از کوچک تا متوسط است ، پوستشان نارنجی تیره وبه آسانی کنده می شود ودارای طعمی شیرین است.
  نارنگی های Clementine/Algerian پیوندی هستند بین نارنگی Mandarin و Seville . اندازه آنها کوچک و معمولاً بی دانه هستند طعمی بسیار شیرین و بافتی ظریف دارند.بیشتر نارنگی های Clementine از آفریقای شمالی و اسپانیا وارد می شوند.
  Fall-Glo نوعی نارنگی شیرین و پوست نازک است که پوست و قاچهای آن به راحتی جدا می شوند.

  نارنگی Fairchild پیوندی است بین Clementine و Orlando tangelo . پوست آن نارنجی تیره و گاهی زبر است که به آسانی کنده می شود. آبدار وبسیار شیرین است.

  نارنگی Honey/Murcott نتیجه پیوند نارنگی و پرتقال است و درآمریکای جنوبی ( عمدتاً آرژانتین وبرزیل)و فلوریدا و مکزیک پرورش می یابد.اندازه آنها ریز تا متوسط است عطری خوش دارند ، دارای تعدادی دانه و شیرین هستند ، گوشتی آبدارو بسیار شیرین دارند.پوست آنها زرد تا نارنجی است که می توانند ته رنگ سبز یا خرمایی داشته باشند که هیچ تاثیری بر کیفیت آن ندارد.

  نارنگی های رابینسون پوستی نازک، رنگ نارنجی تیره و طعمی شیرین دارند.
  انواع Sunburst پوستی نارنجی مایل به قرمر تیره داشته که بسیار نرم و نازک است.

  Satsuma mandarines تقریباً همگی بدون هسته می باشند و بافت پوست آنها زبر است و به آسانی کنده می شود گوشت آنها به آسانی قطعه قطعه شده و بسیار شیرین هستند.
  Kinnow mandarins رایج ترین گونه mandatine طعم آنها شیرین ملایم و پوست نرم دارند که رنگ آن نارنجی است و تعدادی دانه دارد.

  Honey mandarins را اغلب با Murcott یا Honey tangerine اشتباه می گیرند. Honey mandarins عطری بسیار عالی دارند و گوشت آنها آبدار و بسیار شیرین است. پوست این نوع نارنگی نرم وبراق بوده که به آسانی جدا می شود. شکل آنها تاحدی مسطح است و تعداد زیادی دانه ارند.

  Tangor mandarine اغلب در مغازه ها Temple orange و در موارد کمتر Royal mandarine نامیده می شوند. Tangorsپیوندی بین نارنگی و پرتقال است که نارنگی هایی درشت با پوست نارنجی مایل به قرمز می باشند. پوستشان به آسانی جدا می شود، دانه های زیادی دارند طعم آنها ترش و شیرین مانند یک پرتقال است.

  Minneola tangelos یکی از فراوان ترین و محبوب ترین گونه tangelo می باشد. آنها درشتند و پوستشان زبر و نارنجی مایل به قرمز است ، قدری کشیده اند و دارای تعدادی دانه هستند و در انتهای ساقه قسمتی دکمه مانند دارند.

  Nova tangelos رنگ نارنجی تیره دارند و گوشتشان شیرین و آبدار است.
  Orlando tangelos درشت تا متوسط هستند شکلی گرد اما قدری تخت دارند. آبدار و تاحدی معطر بوده دارای پوستی به رنگ نارنجی تیره هستند.

ارسال سوالات و نظرات

برای ارسال سوالات و نظرات باید وارد حساب کاربری خود شوید. پس از ورود این صفحه را رفرش کنید.

۱۳۹۴ © سایت کشاورزی ایران
خروجی سایت : RSS سایتRSS نظرات کاربرانxml نقشه گوگل سایت
طراحی و توسعه توسط تیم انفورماتیک ایران اگریکالچر