engilish | iranian agriculture news
سایت کشاورزی ایراناخبار کشاورزی › تغذیه مناسب موجب کاهش بیماری در کلنی های زنبور عسل می شود

کلونی های زنبور عسل Bee colonies قزوین– مشاور فنی و مدرس دانشگاه اصفهان گفت: تغذیه کافی و مبارزه بیولوژیک با بیمارهای زنبور عسل موجب کاهش استرس در کندوها و افزایش تولید می شود.

به گزارش سایت کشاورزی ایران به نقل از خبرنگار مهر، محمد بهجتیان ظهر سه شنبه در همایش تغذیه زنبور عسل که با حضورمعاونان، مدیران، کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی و زنبورداران در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی قزوین برگزار شد، گفت: مبارزه بیولوژیکی با بیماریهای مهم زنبور عسل از طریق تشکیل کلنی های قوی از طریق برداشت کامل شانه های حاوی تخم و لارو زنبورها دغدغه زنبورداران را کاهش می دهد.

وی افزود: تغذیه ناکافی موجب ایجاد استرس و ابتلا به بیماری در زنبور عسل می شود لذا باید با تامین تغذیه سالم این مشکل را برطرف کرد.

مشاور فنی و مدرس دانشگاه اصفهان گفت: تغذیه ناکافی و نامناسب باعث ایجاد و افزایش  استرس و زمینه ابتلای به بیماری در کلنی های زنبور عسل می شود.

بهجتیان تصریح کرد: تکمیل مواد موجود در خوراک برای پاسخگویی به نیازهای غذایی و پاسخگویی دقیق به احتیاج زنبور عسل مهمترین هدفی است که باید در تغذیه تکمیلی مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهارداشت: در شرایط کنونی علاوه بر خوراکی های طبیعی برای تکمیل جیره غذایی زنبور عسل؛ مواد مصنوعی افزودنی مانند ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه نیز استفاده می شود.

Bee colonies

بهجتیان یادآورشد: به نژادی، بهداشت، تغذیه و مدیریت از مهمترین عوامل اصلی و موثر در افزایش کلونی زنبورعسل است که با اجرای آن می توان به نتایج پیش بینی شده دست یافت.

وی گفت: کربوهیدارتها، پروتئین ها، چربی ها، ویتامین ها و مواد معدنی انواع مکمل های غذایی در نیازهای حیاتی زنبور عسل است.

بهجتیان یکی از مشکلات تعیین نیازهای زنبور عسل را ماندگاری و میزان جمعیت یک کلنی دانست و اظهارداشت: طول عمر زنبور عسل تحت تاثیر تغذیه و فعالیت زنبورداران شکل می گیرد و اگر با روش های علمی این تغدیه سالم شود به عمر زنبورها اضافه می شود.

این محقق بیان کرد: کلنی هایی که از جیره های غذایی غنی شده با اسیدهای آمینه، ویتامین ها و مواد معدنی تغذیه شده اند کمتر دچار بیماری باکتریایی و نوزما می شوند.

وی گفت: زنبورهایی که در زمستان زنده می مانند نسبت به آنهایی که در طول زمستان می میرند از ذخائر بیشتر چربی، گلوکز و گلی کوژن برخوردارند و اندازه زنبورها نیز بزرگتر شده است.

بهجتیان یادآورشد: در دسترس بودن مواد غذایی در یک کلنی روی نسبت جنسی تخم هایی که توسط ملکه گذاشته می شود در فصل تولید مثل تاثیر دارد.

در این همایش زنبورداران مسائل و مشکلات خود را در خصوص تغذایه زنبور عسل مطرح کردند که کارشناسان به آنها پاسخ دادند.

ارسال سوالات و نظرات

برای ارسال سوالات و نظرات باید وارد حساب کاربری خود شوید. پس از ورود این صفحه را رفرش کنید.

۱۳۹۴ © سایت کشاورزی ایران
خروجی سایت : RSS سایتRSS نظرات کاربرانxml نقشه گوگل سایت
طراحی و توسعه توسط تیم انفورماتیک ایران اگریکالچر