engilish | iranian agriculture news
سایت کشاورزی ایراناخبار کشاورزی › خرید تضمینی گندم از ۴ میلیون تن گذشت

گندم
سایت کشاورزی ایران ‌( www.IranianAgriculture.com ) – مجری طرح گندم گفت : تاکنون بیش از ۴ میلیون تن گندم مازاد از کشاورزان خریداری شده است و این روند تا شهریور ادامه دارد.

به گزارش سایت کشاورزی ایران به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، اسماعیل اسفندیاری‌پور اظهارداشت: تاکنون بیش از ۴ میلیون تن گندم مازاد از کشاورزان خریداری شده است و این روند تا شهریور ادامه دارد.

 وی با بیان اینکه با شروع دولت تدبیر و امید، ساختار مجری طرح گندم در وزارت جهاد کشاورزی طراحی، معرفی و ابلاغ صادر شد، گفت: مجری هم با تمام ظرفیت‌هایی که در کشور وجود داشت از جمله مؤسسات تحقیقاتی، کارشناسان مجرب و کشاورزان اقدام به تهیه طرح ضریب خود اتکایی گندم به صورت ۱۰ ساله تا افق ایران ۱۴۰۴ کرد.

وی افزود: خوشبختانه این طرح با سیاست‌هایی که مورد نظر بود پیگیری و بیشتر این رویکرد در حوزه سیاست گذاری‌ها در نظر گرفته شد که ما با افزایش بهره وری و افزایش عملکرد در واحد سطح حتی با کاهش سطح کشت گندم آبی و دیم روبه رو شدیم و گندم آبی که سطح کشت آن نزدیک به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار بود به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار کاهش پیدا کرد و گندم دیم که نزدیک به ۴ میلیون هکتار بود به ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار هکتار کاهش پیدا کرد.

اسفندیاری پور به اقدامات دیگری که موجب افزایش تولید در واحد سطح شود، اشاره کرد و گفت: تأمین و تدارک به موقع، مناسب و کافی نهاده‌ها خصوصاً بذر، رفع محدودیت با کود و نهاده‌ها و تسهیل برای خرید ماشین آلات و توسعه مکانیزاسیون برای کشاورزان انجام شده است.

وی با یادآوری اینکه فرآیند سابق ارائه کود به کشاورزان حذف شده است، تصریح کرد: اکنون کشاورز متناسب با نمونه خاکی که از مزرعه‌اش گرفته می‌شود، آنالیز خاک دارد و بعد میزان کود بر اساس توصیه خاک شناسی است و از کارگزاری‌ها مستقیماً بدون حواله می‌رود و دریافت می‌کند.

ارسال سوالات و نظرات

برای ارسال سوالات و نظرات باید وارد حساب کاربری خود شوید. پس از ورود این صفحه را رفرش کنید.

۱۳۹۴ © سایت کشاورزی ایران
خروجی سایت : RSS سایتRSS نظرات کاربرانxml نقشه گوگل سایت
طراحی و توسعه توسط تیم انفورماتیک ایران اگریکالچر