engilish | iranian agriculture news
سایت کشاورزی ایراناخبار کشاورزیدام و طیور › کشاورزی ایران ظرفیت تغذیه سه برابر جمعیت کنونی را دارد

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی:

کشاورزی ایران ظرفیت تغذیه سه برابر جمعیت کنونی را دارد

معاون امور تولیدات دامی گفت: کشاورزی کشور ظرفیت تغذیه حداقل سه برابر جمعیت فعلی، توسعه صادرات و ارزآوری بیشتر را دارد.

همایش روز جهانی غذا

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سعادت‌الله عباسی در همایش روز جهانی غذا که در سازمان مرکزی تعاون روستایی برگزار شد، گفت:با توجه به محدودیت منابع آب و خاک حفاظت و احیاء و بهره‌برداری از این منابع باید مورد توجه جدی کشورها قرار گیرد.

معاون امور تولیدات دامی افزود: رقابت در استفاده از اراضی کشاورزی، مراتع ،جنگل‌ها، منابع آب و منابع ژنتیکی دام، طیور و آبزیان قیمت بالای انرژی، تغییرات آب و هوایی همگی بدین معناست که جهان باید با صرف منابع کمتر، غذای بیشتر و با کیفیت بالاتری تولید کند.
توسعه همه جانبه و پایدار در بخش کشاورزی، عاملی حیاتی برای دستیابی به تولید بیشتر و تامین غذای جهانیان در آینده است.
استفاده از دانش و تبادل تجربیات بین کشورهای عضو برای افزایش تولید، فرآوری و بسته‌بندی حفظ و نگهداری مواد غذایی تولید شده و جلوگیری از ضایعات محصولات یکی دیگر از راه‌های رسیدن به امنیت غذایی است.

به گفته معاون امور تولیدات دامی براساس اصل سوم قانون اساسی، دولت جمهوری اسلامی ایرن موظف است همه امکانات خود را برای پی‌ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه بر طبق ضوابط اسلامی برای ایجاد برنامه‌های رفع فقر و محرومیت به کار گیرد.
همچنین اصل چهل و سوم قانون اساسی تاکید دارد اقتصاد کشور بر مبنای تامین نیازهای اساسی مردم و تامین شرایط و امکانات کار استوار است که با استفاده از علوم – فنون و افزازش تولید کشاورزی و صنعتی، کشور را به مرحله خودکفایی برساند. برای رسیدن به این اهداف باید از تمام توانایی‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی کشور استفاده شود.

عباسی گفت: بخش کشاورزی ایران از امکانات و توانایی‌های خوبی برخوردار است. وجود طبیعت چهارفصل و تنوع آب و هوائی،وجود ذخایر ژنتیکی گیاهی – جانوری و دامی بسیار متنوع و غنی، وجود امکانات غنی آب و خاک کشاورزی، وجود امکانات مناسب در زمینه منابع طبیعی، دسترسی به آبهای ساحلی و بین‌المللی امکان تولید غذا و ایجاد امنیت غذایی برای حداقل سه برابر جمعیت فعلی کشور و نیز امکان توسعه صادرات و ارزآوری بیشتری را برای کشور فراهم می‌کند.

گرچه در این مسیر چالش‌های زیادی مانند ‌عدم استفاده مناسب از ظرفیت‌های مردمی و تعاونی‌ها، تغییرات آب و هوایی و تخریب جنگل‌ها و مراتع، جنگ و نابودی اراضی مستعد کشاورزی، عدم استفاده مناسب از منابع آب و خاک و تخریب محیط زیست، از بین بردن منابع عظیم ژنتیکی دام و طیور آبزیان وجود دارد.

معاون امور تولیدات دامی تصریح کرد: امروزه خودکفایی در زمینه مواد پروتئینی حیوانی مدیون تلاش و زحمات بیش از ۳ میلیون بهره‌بردار و تولید کننده‌ای است که در حال حاضر با تولید بیش از ۱۲ میلیون تن محصولات دامی در اقتصاد کشور نقش تعیین کننده‌ای دارند.

این همایش با حضور مسئولان کشور و نماینده فائو در جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

سایت کشاورزی ایران : www.IranianAgriculture.com

 • تغذیه و جمعیت
 • جمعیت کشاورزان ایران
 • ظرفیت جمعیتی ایران
 • ظرفیت کنونی اقتصادی ایران
 • نابودی اراضی زراعی و امنیت غذایی

۳ نظر

 1. خبرنگار گروه کشاورزی گفت:

  وزارت جهاد کشاورزی – معاونت امور تولیدات دامی
  ۸۸۹۴۷۱۰۲
  ۸۸۹۴۳۷۳۰
  ایران – تهران – منطقه ۰۶ – طالقانی – تقاطع خیابان ولی عصر – ساختمان شماره ۲

 2. خبرنگار گروه کشاورزی گفت:

  روز جهانی غذا
  شانزدهم اکتبر روز جهانی غذا است. . اولین بار سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۵ پیشنهاد کرد ۱۶ اکتبر هر سال به عنوان روز جهانی غذا انتخاب شود. روز جهانی غذا توسط کشورهای عضو فائو در بیستمین کنفرانس این سازمان در نوامبر سال ۱۹۷۹که در واقع تأسیس فائو است، نام‌گذاری شد. از آن به بعد هر سال ۱۵۰ کشور جهان بزرگداشت این روز را برای توجه دادن به سایه سیاه فقر و گرسنگی و داشتن حداقل غذایی که بتواند سلامت آنها را تضمین نماید برگزار می نمایند

  پژوهشکده علوم و صنایع غذایی نیز بنا به رسالت خویش و با تأکید بر ایمنی و امنیت غذایی جامعه در نظر دارد همایش روز جهانی غذا را به طور رسمی در ۲۴ مهر ماه با حضور مفاخر و شخصیت های ملی و بین المللی برگزار نماید.

 3. خبرنگار گروه کشاورزی گفت:

  همایش روز جهانی غذا

  همایش روز جهانی غذا، به همت وزارت علوم، پژوهشکده علوم و صنایع غذایی و کمیسیون ملی یونسکو و با همکاری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، ۲۴ مهرماه با موضوع ایمنی و امنیت غذایی در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی مشهد برگزار می‌شود.

  به گزارش آی آر مد به نقل از ایسنا، فراهم آوردن زمینه‌های لازم برای توجه متولیان امور به نقش و اهمیت امنیت و ایمنی غذا، تبادل تجربیات برای حفظ و نگهداری مواد غذایی و جلوگیری از ضایعات، توجه دادن به نقش و اهمیت فناوری‌های بومی ، تولید ملی و خوداتکایی در زمینه تولید غذاهای سنتی از جمله اهداف برگزاری این همایش می باشد

  بر اساس اعلام دبیرخانه همایش، سخنرانی مسؤولان کشوری و مسؤولان سازمان‌های بین‌المللی نظیر سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد “فائو”، یونسکو، سازمان بهداشت جهانی و برگزاری پانل تخصصی چالش‌ها و مشکلات امنیت و ایمنی غذایی کشور از جمله برنامه‌های این همایش یک روزه می باشد.

  موضوع اصلی همایش:
  ایمنی و امنیت غذایی

  زمان برگزاری همایش روز جهانی غذا دوشنبه ۲۴ مهر ماه
  سال ۱۳۹۱
  برابر با ۱۵ اکتبر ۲۰۱۲
  به مدت یک روز

  مکان برگزاری:
  پژوهشکده علوم و صنایع غذایی
  واقع در مشهد کیلومتر ۱۲، جاده مشهد- قوچان
  روبروی شیر پگاه، پژوهشکده علوم و صنایع غذایی

  آدرس دبیرخانه:
  نشانی : پژوهشکده علوم و صنایع غذایی واقع در کیلومتر ۱۲ بزرگراه مشهد – قوچان، روبروی کارخانه شیر پگاه.

  صندوق.پ:۱۴۷- ۹۱۷۳۵
  تلفن و فاکس :۰۵۱۱۵۰۰۳۱۴۹-۵۰۰۳۱۵۰

  علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به نشانی اینترنتی http://rifst.ac.ir/ مراجعه کنند.

ارسال سوالات و نظرات

برای ارسال سوالات و نظرات باید وارد حساب کاربری خود شوید. پس از ورود این صفحه را رفرش کنید.

۱۳۹۴ © سایت کشاورزی ایران
خروجی سایت : RSS سایتRSS نظرات کاربرانxml نقشه گوگل سایت
طراحی و توسعه توسط تیم انفورماتیک ایران اگریکالچر